Hiacynta Marto

100 rocznica śmierci św. Hiacynty Marto

„W niebie będę bardzo kochać Jezusa i Niepokalane Serce Maryi”

urodzona 11 marca 1910 r. w Aljustrele
zmarła 20 lutego 1920 r. w Lizbonie

7-letnia, drobna i bardzo żywa dziewczynka, której „…dobry Bóg dał (…) charakter delikatny i ufny, który równocześnie czynił z niej istotę miłą i przystępną” (wspomnienie s. Łucji o Hiacyncie), była wraz ze swoim o 2 lata starszym bratem Franciszkiem i kuzynką Łucją świadkiem objawień Matki Bożej w Fatimie w 1917 roku.

Objawienia Maryi wzbudziły w maleńkiej wizjonerce tak głębokie współczucie i litość nad grzesznikami, że odtąd jej jedynym pragnieniem było ich nawrócenie i uchronienie dusz przed piekłem. Dlatego modliła się gorąco i czyniła ofiary, z czego tylko mogła: pokarmów, zabawy i bólu, i była w tym niestrudzona aż do samotnej śmierci.

Hiacynta i Franciszek zostali beatyfikowani 13 maja 2000 roku przez Jana Pawła II, a w 100. rocznicę objawień, 13 maja 2017 roku, kanonizowani przez papieża Franciszka.

Rodzeństwo zostało pochowane w bazylice Matki Bożej Różańcowej w Fatimie, gdzie 20 lutego 2020 roku odbędą się uroczystości upamiętniające śmierć św. Hiacynty, najmłodszej kanonizowanej, która nie zmarła śmiercią męczeńską.

SEKRETARIAT FATIMSKI
oraz
FATIMSKI APOSTOLAT NIEPOKALANEGO SERCA  MARYI
ZAPRASZAJĄ DO WŁĄCZENIA SIĘ W MODLITWĘ.

Msza św. w języku polskim z Księgą Krucjaty Jednej Intencji:
19 i 20 lutego w kaplicy objawień o godz. 7.00 (czasu polskiego
o godz. 8.00)
Transmisja na żywo w internecie pod adresem: www.sekretariatfatimski.pl

 

Scroll to Top